Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   
 

Водич за возење во Eurpoe

Моторите странство

Патот Правила и безбедност на патиштата во ЕУ и Велика Британија


Пред да се вози во странство
треба да бидат запознаени со локалните правила за возачите на моторни возила.

Овие прописи се однесуваат на појасот закони, ограничување на брзината и барања на предните светла, како и да пијат закони за возење и дополнителна опрема ќе се бара со закон да се спроведе во Вашето возило.

Ferryto.com изготвија следниве информации, дека и покрај тоа што е можно посеопфатни, треба да се користи само како референца водич и не се смета за целосна и комплетна. Ако не си сигурен на сите закони за возење и моторите ве молиме погледнете на локалните амбасадата на соодветната земја за повеќе информации.

Многу важно!

Заклучно со јули 01 2012 нови барања францускиот закон со кој НФ одобрени breathalysers мора да се врши од страна на сите возачи возење на било францускиот патот. Без милост ќе бидат прикажани на странските возачи кои не се свесни за овој закон. Пар на НФ одобрени breathalysers може да се купи тука за само £ 4.99 (помалку од половина од она што ќе плаќаат за фериботи!).

 

Велика Британија Возење Regualtions Користење или поседување на уреди за откривање на полицијата радар е нелегална во сите европски земји, и така се користат са Nav уреди со предупредувања за камерите за брзина во Франција. Казни може да вклучува и парична казна, забрана за возење, па дури и затвор! Возење регулативи во Франција Од октомври 2008 сите возачи во Франција, која вклучува возачите на возилата регистрирани надвор од Франција, мора да има еден триаголник и еден рефлексивни јакна во нивното возило. Казните се мандатни казни помеѓу 90 € - € 135! Со прописите на ЕУ за возење Во Германија и некои други земји од ЕУ граница на алкохол пијат диск е нула. Германските власти се спроведе оваа толку строго дека возачите, кои се користат за миење на устата на база на алкохол кратко време пред да бидат тестирани се уапсени!

 

Возење во странство - пред Ти оди

Не се изгуби кога патувате во странство! Ако користите GPS уред за навигација, кога дома или се вози во странство бидете сигурни дека ги имате најновите мапи натоварена вашиот GPS уред пред да се напушти домот. За да го потврдите имате најновата мапа или да преземете нов план за вашиот GPS уред за навигација Ве молиме Кликни тука.

Дефект и за наплата на осигурување. Ние Ви препорачуваме да земете соодветни Европската дефект покритие и патничко осигурување која ќе ги опфати и сите медицински трошоци кои произлегуваат од несреќа. За да дознаете повеќе за вашите можности за слом ЕУ & Наплата на услуги молам Кликни тука.

Ако не веќе имаат дефект и враќање на осигурување или ако вашиот постоечки осигурување не ќе ги покрие надвор од вашата земја, ние Ви препорачуваме да ги искористат предностите на оваа понуда од АА за покритие и во Велика Британија и ЕУ.

Тоа е, исто така, исклучително важно да се: -

 • Проверете со вашата осигурителна компанија што ќе се осигурени за да се вози во странство
 • Проверете дали треба зелена карта / Виза за земјата што ја посетувате
 • Проверете дали ви е потребна меѓународна возачка дозвола
 • Запознајте се со возење законите на земјите кои што се во посета
 • Сервисира вашето возило пред да замине во Велика Британија и во најмала рака, проверете ја вашата масло и вода
 • Проверете дали вашето возило во согласност со барањата на возилото на земјите кои ќе бидат во посета

За патничко осигурување Ferryto.com само препорачува Колумбо Патничко осигурување. Нивните осигурување може да чини една или две фунти повеќе од други осигурителни компании, но тие имаат највисоко ниво на покритие и најниска задолжителни вишокот партиципација во случај на барање и тоа го прави Колумбо празник осигурување на најдобра вредност за парите. Ти се нуди избор на додавање на патничко осигурување кога резервации вашиот ферибот билет во ferryto.com но ако сакате да се купи директно од Колумбус молам Кликни тука.

 

Документи мора да имате со вас

Возачка дозвола ЕУ

Мора да ги имаат сите од следниве документи со вас кога се вози во странство. Неуспехот да им ги презентира на официјалната сообраќајот на побарувачката ќе резултира со парична казна, па дури и може да ви го паркирате вашиот автомобил на патот и да оди!

 • Важечка дозвола за целосна возење (не привремено), со хартија колега, ако имате дозвола за photocard. Ве молиме забележете дека ќе бидат потребни за да се одржи целосна Возачите Лиценца важи во текот на целото време на вашиот одмор додека се вози во странство.

  Можете исто така треба да бидат свесни дека привремените дозволи само национален документ и не им дозволуваат на сопственикот да се вози надвор од територијата на издавање на земја-членка.

  Генерално сите возачки дозволи Велика Британија / ЕУ треба да се прифати вклучувајќи ги и постарите лиценца Зелена стил. Меѓутоа, ако земајќи стара дозвола ќе треба да се обезбеди да имаат слика проект со вас во сите времиња. Ние укажуваат на тоа дека пред да се вози во странство ќе се применуваат за нова лиценца стил кој вклучува фотографски проект

 • оригиналниот документ за регистрација на возилата V5 и ако не може да се одржи на V5 тогаш ние би Ви препорачуваме да добие документ наречен возилото на сертификат за изнајмување исто така познат како VE103b од објавите вашата канцеларија.

 • Вашиот сертификат осигурување на моторни возила.

 • Вашиот пасош
 

Задолжителна опрема која е потребна кога се вози во странство

Комплет за безбедност на патиштата на ЕУ

Пред преземањето на вашиот автомобил во странство, можете да бидете сигурни дека ги имате сите на задолжителна опрема како што се триаголник за безбедност, прибор за прва помош и рефлективен висок елек кој е потребен во повеќето земји на ЕУ.

За ваша безбедност, Ви препорачуваме друга заштитна опрема како резервни светилки фарот и пункција поправка аеросол кога се вози во ЕУ, дури и кога не се бара.

Можете да видите печатење водич кој нуди целосна детали за тоа што ќе ви треба за секоја земја легално да се вози вашиот автомобил на патиштата во странство од страна на кликнете тука.

Колекции на ЕУ за безбедност на автомобили може да се купат на сите фериботи но се многу поевтино да се купи пред да отпатува од продавници како Halfords. Да нарачате комплет за безбедност на автомобилот од Halfords на интернет ве молиме Кликни тука.

 

Топ совети за безбедност кога се вози во странство

Бидете свесни дека кога се вози во странство може да најдете дека локалните стил на возење може да биде поинаква од онаа што се користи за да се врати дома. Овој совет е исто така важно за вас, како на пешаците.

Безбедност на патиштата во Европа

 • Запомни сообраќај може да дојде од спротивен правец на она што го очекуваме и не претпостави дека сите возачи ќе застане на пешачките премини - тие не!
 • Не возете кога сте уморни и да прават редовни паузи, се вози во странство може да биде повеќе исцрпувачки.
 • Секогаш носете појасот и да се обезбеди сите патници се направи.
 • Немојте да пиете и да возат, количеството на алкохол дозволени во вашиот крвта може да биде пониска од онаа во Велика Британија и некои земји имаат нулта толеранција за возење пијалок и ќе оди во затвор.
 • Често кога странство имате многу багаж, само бидете сигурни дека не преоптоварување вашиот автомобил, бидете сигурни дека ќе може да се види надвор од задниот прозорец. Се сеќавам секогаш можете да ги купите покрив кутија за вашиот багаж.


Возење на зимски туристички центри во Европа

Возачите можат да бидат казнети во Европа, ако се утврди дека тие се вклучени во несреќен случај, каде што беше како последица на не приспособување на возилото за временските услови, како што се зима tyros или дури и синџирите на снег.

Сите возила возење на снежни патишта мора да има зимски гуми (или сите сезона гуми обележани M & S) во текот на зимскиот период (од 1 ноември до 15 април) и, исто така, ако патишта имаат покривка од снег, лапавица или мраз надвор од овие датуми. Гумите треба да имаат минимална длабочина на шарата на 4mm.

Во зимски услови во Европа

Снег гуми не се задолжителни, но возила не се опремени да се патува низ снегот и го отежнуваат сообраќајот е подложен на парична казна.

Од 1 декември до крајот на февруари, освен ако не е поинаку наведено од страна на сообраќајните знаци. Гумите мора да бидат означени М & С страната на гумата. Шип гуми може да се користи од 1 ноември до првиот понеделник по Велигден.
Како што времето не може да се предвиди и поради синџири за снег не може да се користи во лигав / ледени услови се препорачува дека посетителите се вклопуваат зимски гуми на возилото. Зимски гуми (или "во текот на годината гуми) мора да носат ознаката М & С или симбол на снегулка на страничниот ѕид.

Снег синџири треба да биде поставен на најмалку две погонски тркала. Во секоја земја синџири за снег може да се користи само кога има доволно снег за покривање да се избегне каква било можност за оштетување на површината на патот. Може да биде се најде ако штетата е caused.arch за регистрирани Шведска и приклучни возила и за странски регистрирани возила.

Зимски гуми, означени М & С (со или без шила), со длабочина на шарата од најмалку 3mm се задолжителни од 1 31 декември до март за регистрирани Шведска и приклучни возила и за странски регистрирани возила.

Ако сте некогаш во начин несигурни во врска со вашата способност да се вози безбедно во снег и мраз, ние Ви препорачуваме да ги искористат предностите на еден од "снег возови" што ќе ве однесе во областа на безбедноста и удобноста на вашиот скијачко одморалиште. За да го најдеме повеќе за тоа и се резервира билет за воз снегот ве молиме Кликни тука.

Зима гориво спецификации се различни во зимски туристички центри

барања за дизел гориво зима се специфични за секоја земја, но, генерално, ќе биде погодна за ракување до најмалку -20C во популарната зимски центар дестинации, што е спротивно на Велика Британија зимските дизел што одговара за -15C.

 

Не се изгуби во странство!

SatNav сајтот ажурирања натам TomTom и радари

Ако не веќе имаат еден ви препорачуваме да се инвестира во еден од најновите TomTom са nav уреди. Не само што нема да се изгуби, но новиот TomTom графички интерфејс е толку многу подобро и полесно да се следи од другите седеше кораб уреди чини двојно цената. За купување на нов TomTom уред или симнете ги најновите мапи директно од TomTom кои се нудат ferryto.com клиенти колку што 40% попуст молам Кликни тука.

Ако не сакате да магазин наоколу и да се споредат со други TomTom са nav уреди како радари и Navman како и TomTom од Halfords на интернет ве молиме Кликни тука.

 

Грижа за корисници, telesales & Контакт

Кликни тука за да се поврзеш со тимот на клиентот нега во ferryto.com

Ferryto.com е дел од најголемиот дистрибутивната мрежа онлајн ферибот билети во светот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, а над 1,200 ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

Во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети и ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапни ферибот билет цена и нема скриени статисти за време на резервација.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал