Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   
 

Udhëzues për ngarje në Eurpoe

automobilistike Jashtë vendit

Rregullat Road dhe siguria në rrugë në BE dhe në Mbretërinë e Bashkuar


Para se të përzënë jashtë vendit
ju duhet të jenë të njohur me rregullat lokale për shoferët e automjeteve motorike.

Këto rregullore kanë të bëjnë me seatbelt ligje, kufijtë e shpejtësisë dhe kërkesat dritë, si dhe për të pirë ligjet lëvizëse dhe pajisje shtesë që do të kërkohet me ligj për të kryer në automjetin tuaj.

Ferryto.com kanë hartuar informacionin e mëposhtëm, se edhe pse aq gjithëpërfshirës sa të jetë e mundur, duhet të përdoret vetëm si një udhëzues referimi dhe nuk konsiderohet si e plotë dhe të plotë. Nëse jeni të pasigurt për ndonjë ngarje dhe punë automobilistike ligjeve ju lutem referojuni në ambasadën lokale të vendit përkatëse për informacion të mëtejshëm.

Shume e rendesishme!

Që nga 01 korrik 2012 reja kërkesave të ligjit franceze që NF miratuar Breathalysers duhet të kryhet nga të gjithë shoferët vozitjes në çdo rrugë francez. Nuk ka mëshirë do të shfaqet për shoferët e huaj të cilët nuk janë në dijeni të këtij ligji. Një palë e NF miratuar Breathalysers mund të blihen këtu për vetëm £ 4.99 (më pak se gjysma e asaj që ju do të paguani për anijet!).

 

UK Driving regualtions Përdorimi ose posedimi i pajisjeve për zbulimin radar të policisë është e paligjshme në të gjitha vendet evropiane dhe kështu janë duke përdorur pajisje Sat Nav me paralajmërimet e vendndodhjes aparat fotografik me shpejtësi në Francë. Gjobat mund të përfshijnë një gjobë, ndalim ngarje apo edhe burgun! Driving Rregulloret në Francë Nga tetor 2008 gjithë shoferët në Francë, e cila përfshin shoferët e mjeteve të regjistruara jashtë Francës, duhet të ketë një trekëndësh paralajmërim dhe një xhaketë reflektuese në automjetin e tyre. Dënimet janë gjobat spot të në mes të € 90 - € 135! Rregulloret Driving BE Në Gjermani dhe në disa vende të tjera të BE-së kufiri i alkoolit pije makinë është zero. Autoritetet gjermane të zbatuar këtë në mënyrë rreptësisht që shoferët të cilët kanë përdorur një gargarë alkoolit bazuar pak para duke u testuar janë arrestuar!

 

Driving jashtë vendit - para Ju shkoni

A nuk merrni humbur kur udhëtojnë jashtë vendit! Në qoftë se ju përdorni një pajisje GPS për navigacion, kur në shtëpi ose jashtë vendit lëvizëse të bëjë të sigurt që ju të keni hartat fundit ngarkuar mbi pajisjen GPS tuaj para se të largohet nga shtëpia. Për të konfirmuar se ju keni hartë më të fundit, ose të shkarkoni një hartë të re për pajisje navigacion GPS tuaj, ju lutem Kliko këtu.

Analiza dhe Rimëkëmbjes Insurance. Ne ju këshillojmë që të merrni sigurim të përshtatshëm evropiane mbuluar avari dhe udhëtimit që do të mbulojë të gjitha shpenzimet mjekësore që rezultojnë nga një aksident. Për të mësuar më shumë në lidhje me opsionet tuaja për avari e BE-së dhe të shërbimit Rimëkëmbjes ju lutem Kliko këtu.

Nëse ju nuk e keni ndarje dhe të shërohen të sigurimit ose në qoftë se sigurimit tuaj ekzistues nuk ju mbulon jashtë vendit tuaj, ne ju sugjerojmë të përfitojnë nga kjo ofertë nga AA për të mbuluar në të dy Mbretërinë e Bashkuar dhe BE-së.

Ajo është gjithashtu shumë e rëndësishme që ju: -

 • Kontrolloni me kompaninë tuaj të sigurimit që ju janë të siguruar për të përzënë jashtë vendit
 • Kontrolloni nëse keni nevojë për një Green Card / Visa për vendin ju jeni duke vizituar
 • Kontrolloni nëse keni nevojë për një leje International Driving
 • Familjarizohuni me ligjet lëvizëse e vendeve që ju jeni duke vizituar
 • Shërbimit automjetin tuaj para se të nisej në Mbretërinë e Bashkuar dhe të paktën kontrolloni vaj dhe ujë
 • Kontrolloni se automjeti juaj është në përputhje me kërkesat e automjeteve të vendeve që do të vizitojnë

Për sigurim të udhëtimit Ferryto.com vetëm rekomandon Columbus Travel Insurance. Sigurimi i tyre mund të kushtojë një ose dy paund më shumë se siguruesit e tjerë, por ata kanë nivelin më të lartë të mbuluar dhe të ulët të tepërta bashkë-pagesa të detyrueshme në rast të një kërkesë dhe kjo e bën Columbus Holiday Insurance vlera më të mirë për paratë. Ju jeni duke ofruar zgjedhjen e shtuar sigurim të udhëtimit kur të rezervoni biletën tuaj trageteve në ferryto.com por nëse ju preferoni për të blerë direkt nga Columbus, ju lutem Kliko këtu.

 

Dokumentet Ju duhet të keni me vete

SHBA License Drivers

Ju duhet të keni të gjitha dokumentet e mëposhtme me ju kur ngarje jashtë vendit. Dështimi për të paraqitur ato të zyrtarit të trafikut në kërkesë do të rezultojë në një gjobë dhe madje mund të keni parkim makinën tuaj në rrugë dhe në këmbë!

 • Një licencë e vlefshme plotë lëvizëse (jo e përkohshme), me homologun e letër në qoftë se ju keni një licencë photocard. Ju lutem vini re se ju do të kërkohet për të mbajtur një Drivers Full Licence të vlefshme gjatë kohëzgjatjes së plotë të qëndrimit tuaj kurse ngarje jashtë vendit.

  Ju duhet gjithashtu të jenë të vetëdijshëm se licencat e përkohshme janë vetëm një dokument kombëtar dhe nuk lejojnë mbajtësin për të përzënë jashtë territorit të shtetit anëtar që lëshon.

  Në përgjithësi të gjitha licencat lëvizëse UK / BE-së duhet të pranohet duke përfshirë edhe më të vjetër licencës Gjelbër Style. Megjithatë në qoftë se duke marrë një licencë të vjetër ju do të duhet për të siguruar që ju keni ID foto me ju në çdo kohë. Ne sugjerojmë që para ngarje jashtë vendit të aplikoni për licencë të re stil i cili përfshin ID fotografike

 • original dokument regjistrimi i automjeteve V5 dhe në qoftë se ju nuk mund të merrni të mbajë të V5 atëherë ne do të ju rekomandojmë që të marrë një dokument që quhet automjeteve në certifikatës huazuese njohur edhe si VE103b nga Posta tuaj.

 • Juaj certifikatë të sigurimit motor.

 • pasaporta juaj
 

Pajisje e detyrueshme Kërkohet Kur Driving Jashtë vendit

BE-ja Safety Road Kit

Para se të marrë makinën tuaj jashtë shtetit ju duhet të bëni të sigurtë që ju keni të gjitha pajisjet e detyrueshëm të tilla si trekëndësh të sigurisë, çantë e ndihmës dhe reflektive jelek dukshmëri të lartë që është e nevojshme në shumicën e vendeve të BE-së.

Për sigurinë tuaj ne rekomandojmë pajisje të tjera të sigurisë si llamba rezervë headlamp dhe riparim çaj aerosol kur ngarje në BE, edhe kur nuk është e nevojshme.

Ju mund të shikoni një udhëzues shtypshëm që ofron detajet e plota të asaj që ju do të duhet për çdo vend për të ligjërisht të përzënë makinën tuaj në rrugë jashtë nga klikuar këtu.

Kits Siguria Car EU mund të blihen në të gjitha anijet, por janë shumë më të lirë për të blerë para se të udhëtoni nga dyqanet si Halfords. Për të porositur një çantë të sigurisë makinë nga Halfords internet ju lutem Kliko këtu.

 

Top Safety Tips Kur Driving Jashtë vendit

Jenë të vetëdijshëm se kur ngarje jashtë ju mund të gjeni se stili lokale makinës mund të jenë të ndryshme për të cilat ju janë përdorur për të mbështetur në shtëpi. Kjo këshillë është gjithashtu e rëndësishme për ju si një këmbësori.

Siguria Rrugore Në Evropë

 • Mos harroni të trafikut mund të vijnë nga drejtimi i kundërt me atë që ju presin dhe nuk e supozojmë se të gjithë shoferët do të ndalet në kalimet zebër - ata nuk e bëjnë!
 • Mos Drive kur jeni të lodhur dhe të prishet rregullt, ngarje jashtë vendit mund të jetë më rraskapitës.
 • Gjithmonë veshin një seatbelt dhe për të siguruar të gjithë pasagjerët të bëjë.
 • Mos pini dhe me makinë, sasia e alkoolit të lejuara në lumë gjaku mund të jetë më e ulët se në Britania e Madhe dhe disa vende kanë një tolerancë zero për pije makinës dhe ju do të shkoni në burg.
 • Shpesh, kur jashtë vendit ju keni shumë valixhe, vetëm sigurohuni që ju të mos mbingarkoj makinën tuaj, sigurohuni që ju mund të shihni nga dritarja e pasme. Mos harroni ju gjithmonë mund të blej një kuti çati për bagazhin tuaj.


Driving për të Dimrit Resorts në Evropë

mund të gjobiten shoferët në Evropë, nëse ajo është gjetur se ata ishin të përfshirë në një aksident, ku ajo ishte si pasojë e mos përshtatjes së automjetit për kushtet e motit, të tilla si Tyros dimrit apo edhe zinxhirët e dëborës.

Të gjitha automjetet ngarje në rrugët me dëborë mbuluar duhet të ketë gomat e dimrit (ose të gjitha-sezonit gomave shënuar M & S) gjatë periudhës së dimrit (nga 1 nëntori deri 15 prill) dhe gjithashtu në qoftë se rrugët kanë një mbulesë të dëborës, llucë apo akull jashtë këtyre datave. Gomat duhet të kenë një thellësi minimale ecurit e 4mm.

Driving dimrit në Evropë

goma borë nuk janë të detyrueshme, por automjetet nuk i pajisur për të udhëtuar nëpër dëborë dhe të cilat pengojnë të trafikut janë përgjegjës me gjobë.

Nga 1 dhjetori deri në fund të shkurtit përveç nëse tregohet ndryshe tabelat e qarkullimit rrugor. Gomat duhet të shënohet M & S në sidewall. goma me thumba të mprehta mund të përdoret nga 1 nëntor deri të hënën e parë pas Pashkëve.
Si moti nuk mund të parashikohet dhe për shkak zinxhirët e dëborës nuk mund të përdoren në kushte / baltë akullt është e rekomandueshme që Vizitorët e gomave të aftë të dimrit në automjetin e tyre. Gomat e dimrit (ose "gjatë gjithë vitit" gomat) duhet të mbajnë shenjën M & S ose simbolin flok dëbore në mur anësor.

zinxhirët për borë duhet të jetë i pajisur me të paktën dy rrota drive. Në çdo vend zinxhirët e dëborës mund të përdoret vetëm kur nuk ka borë të mjaftueshme që mbulon për të shmangur çdo mundësi të dëmtimit të sipërfaqes së rrugës. Ju mund të gjeni nëse dëmi është caused.arch për automjetet e regjistruara suedeze dhe rimorkiove si dhe për automjetet e regjistruara të huaja.

Gomat e dimrit, shënoi M & S (me ose pa spikes), me një thellësi të ecurit prej së paku 3mm janë të detyrueshme nga 1 dhjetori deri në mars 31 për automjetet e regjistruara suedeze dhe rimorkiove si dhe për automjetet e regjistruara të huaja.

Nëse ju jeni ndonjëherë në mënyrë të pasigurt në lidhje me aftësinë tuaj për të përzënë në mënyrë të sigurtë në dëborë dhe akull ne sugjerojmë që ju të përfitoni nga një nga "trenave dëborës" që do të ju në të dy siguri dhe rehati në vendpushimin tuaj të skive. Për të gjetur më shumë rreth tonë dhe të rezervoni një biletë në tren dëborë, ju lutem Kliko këtu.

Specifikimet Winter karburantit janë të ndryshme në Resorts Dimërore

Winter Kërkesat naftë janë specifike për çdo vend, por në përgjithësi do të jetë i përshtatshëm për të vepruar deri në të paktën -20C në destinacione popullore turistik dimëror, në krahasim me Mbretërinë e Bashkuar diesel dimrit e cila është e përshtatshme për -15C.

 

A nuk merrni humbur jashtë vendit!

SatNav Harta Updates fro TomTom dhe Garmin

Nëse ju nuk e keni një të tillë ne sugjerojmë që ju të investojë në një më së voni TomTom ul pajisjet nav. Jo vetëm do të ju nuk merrni humbur, por e re ndërfaqe grafike TomTom është shumë më e mirë dhe më e lehtë për të ndjekur se sa të tjera u ul pajisje Nave kushton dy herë çmimin. Për të blerë një pajisje të re TomTom ose shkarkoni hartat e fundit direkt nga TomTom që janë ofruar ferryto.com klientët sa më shumë% zbritje 40 ju lutem Kliko këtu.

Nëse ju preferoni për të dyqan rreth dhe krahasoni TomTom të tjera u ul pajisjet nav si Garmin dhe Navman si TomTom nga Halfords internet ju lutem, Kliko këtu.

 

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

Kliko këtu për të kontaktuar ekipin e kujdesit të konsumatorëve në ferryto.com

Ferryto.com është pjesë e më të madh të rrjetit të shpërndarjes së biletave të trageteve në internet në botë duke siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane trageteve, dhe mbi rrugët e trageteve 1,200 gjithë Mbretërinë e Bashkuar, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore, Mesdhe, balltike dhe Veri Afrikë.

Në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë të jetojnë çmimet e biletave, kontrolloni disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh dhe ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion trageteve çmimin e biletës me pa shtesa të fshehura në kohën e rezervimit.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel